Wiaty Garażowe

Wiaty garażowe

Z reguły wiaty garażowe wykonywane są z drewna, stali, czy aluminium, ale zdarzają się również wersje z tworzywa sztucznego. Najczęściej spotykane są konstrukcje z płaskimi dachami stojącą na czterech słupkach lub (w przypadku oparcia o ścianę) wsparta na dwóch, a wolne powierzchnie dachu są coraz częściej wykorzystywane również pod systemy solarne, które dostarczają energię do systemu wewnętrznego. Przewagą wiaty garażowej nad garażem jest efekt architektoniczny, który dzięki otwartej konstrukcji nadaje całemu budynkowi lekkości i elegancji, a także doświetla sąsiednie budynki, łatwość w montażu i znacznie niższe koszty budowy. W przeciwieństwie do garażu wiata jest otwarta przynajmniej z jednej strony. Dzięki temu szkodliwe gazy spalinowe i rakotwórcze cząstki mogą szybciej i łatwiej wydostawać się na zewnątrz.

carport akena ilot brises vue 2 2
Carport camping car grande hauteur

Wiaty garażowe- trzeba zgłaszać ?

Jeśli planujecie budowę wiaty nie większej niż 50m², na działce gdzie stoi budynek mieszkalny to zgodnie z prawem nie potrzebujecie pozwolenia. Warto pamiętać, że łączna liczba carportów nie może przekraczać dwóch na 1000m² działki. Żeby postawić taką wiatę, musimy spełnić też szereg przepisów. Musimy pamiętać, że stanowiska postojowe musimy usytuować w odległości nie mniejszej niż 3m od granicy działki i co najmniej 7m od okien sąsiedniego budynku. Prawo budowlane nie narzuca, z jakiego materiału wiata ma powstać. Jeśli jednak nasza wiata garażowa przekroczy 50m² lub gdy na działce znajdują się już takie konstrukcję, to zgodnie z prawem musimy najpierw zgłosić budowę.

Carporty aluminiowe

Najpopularniejszymi materiałami na wiatę garażową jest aluminium. Ten materiał potrzebuje niewielkiej konserwacji i jest niezwykle lekki i stabilny. Wiaty garażowe zrobione z aluminium są odporne na korozję oraz różne warunki atmosferyczne. Płaski dach jest prawdopodobnie najczęściej używany do tego typu wiat garażowych, ze względu na prostą konstrukcję i stosunkowo niską cenę. Jednak wbrew nazwie płaski dach, nie on jest całkowicie płaski. Aby uniknąć gromadzenia się wody i zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez wilgoć płaski dach jest nachylony. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu konstrukcji i stworzenie swojej małej przydomowej elektrowni. Do wiaty garażowej można dodać też inne opcje, takie jak oświetlenie LED czy ekrany zasłaniające. Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój samochód lub sprzęt ogrodniczy przed wpływem warunków atmosferycznych, to wiata garażowa idealnie się w tym celu sprawdzi.

AdobeStock 309004611 Preview
AdobeStock 178056046 Preview

Dlaczego warto wybrać wiatę garażową?

Po pierwsze przedłuża żywotność twojego samochodu. Wiata chroni przed deszczem, śniegiem czy gradem. W rezultacie nie tylko rzadziej trzeba czyścić samochód, ale także lepiej chroni lakier. Kolejną zaletą jest cena. W porównaniu z garażem zakup wiaty aluminiowej jest ekonomicznym rozwiązaniem. Budowa carportu wymaga mniej materiałów, jest szybsza i łatwiejsza w montażu oraz jej utrzymanie nie jest wymagające. Aluminium nie rdzewieje i jest bardzo wytrzymałym materiałem, który nie potrzebuje konserwacji. Nawet podczas silnych burz lub śniegu Twoja aluminiowa wiata pozostanie w dobrym stanie. Dużym plusem takich zadaszeń jest wygląd i możliwość konfiguracji. Coraz częściej wiaty garażowe pełnią też funkcję elementów wystroju. Dzięki malowaniu proszkowemu możemy pomalować naszą wiatę na dowolny kolor z palety RAL i dostosować ją do wyglądu domu. Carport jest idealny nie tylko do ochrony samochodu. To również rozwiązanie dla przyczep kempingowych, domów mobilnych, motocykli, rowerów czy kosiarek do trawy.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami, którzy pomogą stworzyć twoją wymarzoną wiatę garażową

Carport

Zakrzywiona wiata dachowa wykonana z aluminium chroni samochody przed złymi warunkami atmosferycznymi. Specjalną cechą jest dach, który jest wodoodporny, idealnie odprowadza wodę i chroni przed elementami utrudniającymi czyszczenie. Z jednej strony wsparty jest na elewacji budynku, a z drugiej opiera się na dwóch słupach. Aluminiowa wiata z zakrzywionym dachem może być dostosowana do reszty domu, ponieważ każdy nasz projekt powstaje na indywidualne zamówienie. Możemy stworzyć konstrukcje pojedyncza, podwójna czy ponadgabarytową. Aluminiowe carporty idealnie będą nadawać się na garaż, zadaszenie tarasu, miejsce na trzymacie sprzętu ogrodowego czy rowerów.

AdobeStock 533952747 Preview

Zobacz również nasze Carporty - wiaty garażowe z fotowoltaiką

Rapdach Sp. Z O.O
Ptaszkowa 957
33-333 Ptaszkowa
Tel: +48 888 444 517