Fotowoltaika dla parafii

Co daje fotowoltaika dla parafii?

Bracia Karmelici Bosi z Kluszkowców nie są zresztą pierwszymi w Polsce. Fotowoltaika dla parafii po raz pierwszy zamontowana została w 2011 roku przy kościele w Jaworznie. Z czasem dołączyli do nich inne parafie – np. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia w Poznaniu. Szacuje się, że taka instalacja przez pierwsze 2 lata działania pozwala zredukować emisję CO2 aż o 146 ton. Panele fotowoltaiczne to zatem rozwiązanie proekologiczne – a na potrzebę dbania o środowisko wskazuje sam papież Franciszek
energia sloneczna w domu tarnow selgro 768x510 1
dofinansowanie do fotowoltaiki w polsce solgro

Fotowoltaika działa sama i bezawaryjnie
Instalacja fotowoltaiczna działa praktycznie sama i nie psuje się. Jeśli jest dobrze zaprojektowana, komponenty są wysokiej jakości oraz została odpowiednio zaprogramowana – nie wymaga sterowania czy ingerencji użytkownika. Cały proces pobierania energii słonecznej, jej magazynowania i przekształcania w prąd jest automatyczny. Przyjmuje się, że około raz do roku powinna nastąpić konserwacja. Same panele również są długowieczne – przetrwają dekady.

Fotowoltaika to niższe rachunki dla parafii za prąd czy ogrzewanie
Fotowoltaika to przede wszystkim sposób na darmową energię ze Słońca. Ona po prostu dociera do Ziemi nie trzeba za nią płacić. Panele pobierają ją, a inwertery przekształcają w prąd lub ciepło. To powoduje, że parafia w znaczącym stopniu uniezależnia się od energii pochodzącej z elektrowni węglowych. A cena tejże będzie tylko rosła.

Ile można zaoszczędzić?

Z racji tego, że wydobycie węgla będzie coraz droższe, ceny energii z elektrowni węglowej będą rosły. Od 2020 roku weszła w życie opłata mocowa. Nie pomaga też inflacja i globalny kryzys energetyczny. To oznacza, że prąd z oficjalnych źródeł będzie drożał o dziesiątki procent. To jednak nie będzie aż takim problemem, gdy jest fotowoltaika. W słoneczne miesiące energii ze Słońca jest więcej niż jej się zużywa. Tym samym rachunki za prąd za ten okres mogą spać o nawet 90 – 100%. Dodatkowo, jeśli parafia zamówi instalacje o mocy do 50 kWp (tak jak Karmelici z Kluszkowców ), zyskuje status Prosumenta. Pozwala to na oddawanie nadwyżek energii do sieci dystrybutora, a następnie ich odzyskanie w miesiącach zimowych, gdy jest mniej Słońca. Szacuje się, że fotowoltaika dla parafii może zwrócić się w ciągu 4 – 5 lat.

fotowoltaika energia sloneczna nowy targ solgro 768x510 1
parafia krolowa gorna realizacja fotowoltaiki dla parafii 750x439 1

To, ile kosztuje fotowoltaika dla parafii zależy od rodzaju podzespołów, wielkości i mocy docelowej instalacji oraz umiejscowienia. Cena rośnie wraz z lepszym komponentami, większą mocą instalacji, a także nieco drożej wychodzi zamontować panele na dachu.

Istotne jest także taka instalacja, która pozwala osiągać najlepsze kąty padania promieni słonecznych przez cały dzień. To wszystko oczywiście jest wydatkiem, a wbrew stereotypowi dla wielu parafii w Polsce to zbytnie obciążenie finansowe, by zrealizować je samodzielnie. Parafia może jednak znacząco zredukować koszty instalacji poprzez dofinansowanie. Przykładem jest bezzwrotna dotacja, np. w ramach programu Mój Prąd 4.0. To może pokryć nawet 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprócz tego zarówno podmioty państwowe jak i banki komercyjne oferują pożyczki i kredyty na fotowoltaikę na preferencyjnych warunkach. Nawet 10 – 25 % wysokości pożyczki może być umorzone.

Fundusze Europejskie w sporej mierze przeznaczane są na OZE – to również potencjalne źródło dofinansowania. Jeśli fotowoltaika dla parafii – to my polecamy usługi Solgro. Szybko realizujemy zamówienia i stawiamy na wysoką jakość zarówno projektu, montażu jak i sprzętu. W swoich instalacjach stosujemy wspomniane wyżej komponenty, ale także równie uznane niemieckie moduły Soluxtec czy Trina Solar i falowniki firm Fronius i Hypnotech.

Rapdach Sp. Z O.O
Ptaszkowa 957
33-333 Ptaszkowa
Tel: +48 888 444 517